לקראת החורף הנמצא על סיפנו, התפרסם במדור הבריאות של אתר בא-במייל כתבה המתארת את צורות וסוגי השיעול השונים אצל הילדים ומציעה דרכים לזהותם והטיפול בהם.

ילדים נוטים להצטנן יותר מפעם אחת לאורך השנה, והתופעה מלווה בנזלת, חום, חולשה וכמובן שגם בשיעול טורדני שמקשה עליהם להירדם ולפעמים יכול אף לגרום לכאב עז. הסיבה לכך היא לרוב נגיפים ואף על פי שבדרך כלל השיעול חולף כעבור תקופה קצרה, כולנו רוצים לעזור לילדינו ולהקל עליהם עד כמה שניתן. בכתבה הבאה תוכלו ללמוד על 7 סוגי השיעול הנפוצים ביותר בקרב ילדים וכיצד תוכלו לסייע להם להתגבר על כל אחד מהם. בכל מקרה שבו אתם רואים שהילד לא מצליח להתגבר על השיעול שלו יש לגשת לרופא בהקדם, אך למרבה המזל בזכות הטיפולים והעצות האלו המצב הזה כמעט ולא יקרה.

 

  1. שיעול נבחני

הילד הלך לישון עם אף סתום, אבל הוא ישן בשלווה כבר מספר שעות. לפתע אתם שומעים קול שיעול שדומה לנביחה, וכאשר אתם נכנסים לחדר אתם רואים שהילד משתעל ומנסה להסדיר את הנשימה.

מה הסיבה?

מדובר בשיעול נבחני, תופעה שלרוב מלווה בצרידות בקול, צינון וחוסר תאבון. השיעול הוא תסמין למחלה נגיפית בשם לרינגיטיס שגורמת לדלקת בתיבת הקול ובקנה הנשימה, ומשפיעה לרוב על ילדים בגילאים שבין 6 חודשים ל-6 שנים. בדרך כלל השיעול משתפר במהלך היום ומחמיר במהלך הלילה.

כיצד מטפלים?

הטיפול בשיעול נבחני מתחלק למספר תחומים:

  • מכיוון שפעמים רבות השיעול הוא תוצר של היווצרות בצקות בקנה הנשימה, אם מדובר בעונת החורף כדאי להלביש את הילד היטב במעיל ולצאת אתו לטיול קצר. הקור שבחוץ יפחית את הבצקת ויגרום לילד להרגיש טוב יותר.
  • אם יש בביתכם מכשיר אדים קרים, תוכלו להשתמש בו למשך מספר דקות עד שיורגש שיפור במצב השיעול.
  • הקפידו מאוד על נושא השתייה, וודאו שהילד שותה מספיק על מנת שלא יתייבש.

מתי לפנות לרופא

פנו מיד לקבלת עזרה רפואית דחופה אם הילד נאבק לנשום, מתקשה בדיבור או בבליעת רוק, או אם השיעול גורם להתקפים שנמשכים למעלה מ-5 דקות.

 

  1. שיעול ליחתי

סוג שיעול זה קל לזיהוי, שכן מדובר בשיעול רטוב שנשמע כבד ולח. הוא ממושך יותר מהשיעול היבש שכולנו מכירים ומלווה בנזלת, כאבי גרון, עיניים דומעות וחוסר תיאבון.

מה הסיבה?

שיעול ליחתי הוא לרוב תוצר של הצטננות, והוא יכול להימשך בין מספר ימים למספר שבועות, תלוי בחומרת ההצטננות ובאופי הטיפול.

כיצד מטפלים?

מאחר ששיעול ליחתי נגרם על ידי וירוסים, אנטיביוטיקה לא תעזור לילד. אלה הדברים שמומלץ לעשות:

  • הימנעו ממתן מאכלים אשר מעודדים היווצרות ליחה, כגון מוצרי בוטנים כמו במבה, פירות כמו תפוזים או בננות ומוצרי חלב. במקומם, נסו להוסיף לתפריט מוצרים שידועים כסופחי ליחה. חלק מהמוצרים הללו הם מרים כך שהילדים לא ירצו לטעום מהם, אולם הטעימים שבהם הם אגסים, תפוחים ירוקים או אפילו מי קליפת אשכולית מורתחת, שאפשר להמתיק עם דבש.
  • היות ושיעול ליחתי הוא תוצר של הצטננות, ניתן להקל עליו על ידי שמירה על דרכי נשימה פתוחים. אם הילד מתקשה לקנח את אפו ניתן להשתמש בטיפות אף שמתאימות לילדים ואם אתם מתקשים לעשות זאת ניתן להיעזר במזרק ללא מחט.
  • ניתן להשתמש במכשיר אדים קר או להעניק לילד אמבטיה חמה כדי שהאדים יעזור לנקות את דרכי הנשימה שלו.
  • התייעצו עם רופא לפני שתתנו לילדים תרופות הנמכרות ללא מרשם, כולל סוכריות מציצה נגד שיעול.

מתי לפנות לרופא

אם השיעול מלווה בנזלת ירוקה או בחום שלא יורד, בקרו אצל הרופא על מנת לשלול מצב שהילד מפתח דלקת חיידקית בסינוסים.

 

  1. שיעול יבש לילי

השיעול הבא מציק לילד במשך זמן ממושך, לעיתים במשך הסתיו או החורף כולו, ומחמיר בכל פעם שהילד מבצע פעילות מסוימת המאמצת את הגוף או כשהוא נחשף לאוויר קר.