הקינמון ידוע כתבלין טעים ונפוץ בעל שלל יתרונות בריאותיים אך לא רבים יודעים שיש לו מספר מינים, ביניהם קינמון אינדונזי, קינמון סייגון וקינמון ציילוני. הסוג הנפוץ ביותר לצריכה בישראל הינו קינמון קסיה, או בשמו האחר “קינמון סיני”, והוא גם זול יותר מן האחרים. בכמויות קטנות, צריכת קינמון קסיה לא מזיקה לגוף ואף מועילה לו, אך צריכה מרובה מהתבלין הנפוץ הזה גורמת לנו להכניס לגופנו יותר מדי חומר שנקרא קומרין. על פי מחקרים שונים אותו קומרין עלול לגרום לנזקים שונים לגוף כאשר צורכים כמויות גדולות ממנו, ולהוביל ל- 6 תופעות הלוואי המסוכנות הבאות…

  1. נזק לכבד

קינמון קסיה הנפוץ מכיל 5 מ”ג קומרין בכל 2 גרם, בעוד שסוגי קינמון אחרים מכילים כמויות נמוכות יותר ואף שאריות בלבד. כמות הצריכה היומית של קומרין שמומלץ שלא לעבור אותה היא בערך 0.1 מ”ג עבור כל ק”ג משקל גוף, כלומר אדם במשקל 60 ק”ג אמור לצרוך לא יותר מ-5 מ”ג קומרין ביום, שנמצאים בכפית אחת של קינמון. במחקר שבדק את השפעת צריכת הקינמון על מחלת הסרטן נמצא שצריכת קומרין גבוהה גורמת לנזק לכבד, בעוד שבמחקר אחר שנערך בשנת 2015 אישה בת 73 שצרכה תוספי תזונה של קינמון במשך שבוע סבלה מזיהום פתאומי בכבד בשל צריכה מוגזמת של קומרין, אשר נמצא בכמות גבוהה במיוחד בתוספי תזונה של קינמון.

  1. סיכון מוגבר לחלות בסרטן

במחקר שנערך על ידי תוכנית הטוקסיקולוגיה הלאומית של ארה”ב נמצא שצריכה מוגברת של קומרין אצל עכברים עלולה לגרום להתפתחות גידולים סרטניים בריאות, בכבד ובכליות, אולם למדענים עדיין לא ברורה הסיבה לכך. עם זאת, החוקרים מאמינים שהקומרין גורם לנזק מסוים לאיברים אשר נמשך לאורך זמן והופך תאים בריאים לגידולים שעלולים להפוך לסרטניים. רוב המחקרים שנערכו עד היום בנוגע לנושא זה נעשו על בעלי חיים, ויש צורך במחקרים נוספים על בני אדם כדי לדעת האם אכן ישנה השפעה דומה ומזיקה לצריכת קומרין מוגברת.

  1. פצעים בפה

תופעה נפוצה יחסית בקרב אנשים שונים היא הופעת פצעים בפה לאחר צריכת יותר מדי קינמון. זה קורה משום שהקינמון מכיל סינאמאלדהיד (Cinnamaldehyde), תרכובת שמעוררת תגובה אלרגית כשצורכים אותה בכמויות גבוהות מדי. צריכת כמות קטנה של קינמון לא תגרום לכם לפתח פצעים בפה משום שהרוק מונע מהכימיקל הזה את האפשרות לשהות בחלל הפה במשך זמן רב, אך כמות גדולה בהחלט עלולה לגרום להופעת פצעים מעיקים. צריכה מוגזמת של סינאמאלדהיד עלולה להוביל גם להופעתן של תגובות אלרגיות אחרות, אשר אמנם אינן מזיקות אך יכולות להציק מאוד, כמו חניכיים ולשון נפוחים ותחושת גירוד או שריפה בחלל הפה. תופעות אלו מופיעות רק בקרב אנשים שאלרגיים לסינאמאלדהיד, ואם אתם אלרגיים מומלץ מאוד שתימנעו במיוחד ממסטיק בטעם קינמון, שמכיל כמויות גבוהות של סינאמאלדהיד.

  1. נפילת רמת הסוכר בדם

רמות גבוהות של סוכר בדם הן מסוכנות ועלולות לגרום להתפתחות מחלת הסוכרת, אולם הקינמון ידוע ביכולתו להפחית את כמות הסוכר בדם, כפי שהתגלה במחקר שהראה שלקינמון ישנה השפעה שמחקה את זו של האינסולין בגוף. עם זאת, צריכת קינמון מוגזמת יכולה לגרום לנפילה חדה מדי של סוכר בדם ואף להוביל להיפוגליקמיה, אשר מלווה בעייפות, סחרחורות וסכנת עילפון. מי שנמצא בסכנה הגדולה ביותר לחוות זאת הם דווקא חולי הסוכרת שצורכים תרופות נגד רמות גבוהות של סוכר בדם, אז אם אתם שייכים לקבוצה הזאת מומלץ להתייעץ עם רופא בנוגע לצריכת קינמון גבוהה.

  1. בעיות בנשימה

אתם נוהגים לפזר קינמון על מאפים, מאכלים או משקאות שונים? היזהרו שלא להוסיף יותר מדי, שכן קל מאוד לשאוף את הקינמון לריאות בזמן האכילה, בשל צורת גרגיריו העדינים. שאיפה של קינמון עלולה לגרום לשיעול ואף לחנק, והסינאמאלדהיד שבקינמון הינו חומר שמחריף בעיות נשימה שכבר קיימות אם הוא נשאף לתוך קנה הנשימה. על כן אנשים שחולים באסתמה או במחלות אחרות שקשורות לנשימה צריכים להיזהר מפני שאיפת קינמון ולהפחית את כמות האבקה שהם מפזרים על מאפים או משקאות חמים.

  1. הפרעה לפעולתן של תרופות מסוימות

כאמור, צריכת קינמון גבוהה בזמן נטילת תרופות נגד רמות גבוהות של סוכר בדם איננה מומלצת, ואזהרה שכזו תקפה גם בנוגע לנטילת תרופות נגד מחלות לב או מחלות כבד. זאת משום שכמו במקרה של התרופות לסוכרת, הקינמון מגביר את השפעתן של התרופות וכך גם את תופעות הלוואי המזיקות שלהן. אם אתם נוטלים תרופות באופן קבוע עבור הלב, הכבד או בשל מחלת הסוכרת, או תרופות שמשפיעות לרעה על הכבד כמו פרצטמול (אקמול, דקסמול) או תרופות להורדת כולסטרול מסוג סטטינים, מומלץ שתימנעו מקינמון.

 

אז כמה קינמון זה יותר מדי?

כפי שצוין קודם לכן, כדי לשמור על בריאותכם צריכה יומית של קינמון מסוג קסיה, הסוג הנפוץ בארצנו, לא תעלה על כפית אחת ברוב המקרים. עם זאת, המלצה זו תקפה אך ורק למבוגרים, כשעבור ילדים מומלץ אפילו כמות פחותה מזו – רבע עד חצי כפית של קינמון ביום לכל היותר. תוכלו למצוא קינמון ציילוני שמכיל הרבה פחות חומרים מסוכנים בכל חנויות הטבע, כך שאם אתם מעדיפים להימנע מתופעות הלוואי של צריכת קינמון הקסיה הנפוץ ובו זמנית ליהנות מטעם מתוק ונהדר במאכלים ומשקאות, מומלץ שתשתמשו בו במקומו.

 

פורסם באתר בא במייל ביום 20.12.2017 ע”י שי אליאב.

תגובות

אנא לחצו כאן לקריאת או השארת תגובות