רפלקסולוגיה היא שיטת איבחון וטיפול רפואי הוליסטי המסתייעת במעשה הפיזי של הפעלת לחץ בכפות רגליים, כפות ידיים או אוזניים באמצעות האגודל, אצבע מסוימת, וטכניקות ידיים.  בפיתוחה של הרפלקסולוגיה בת ימינו ד”ר ויליאם פיצג’רלד,רופא אף אוזן גרון, בשנת 1913, והיא שוכללה בשנות השלושים והארבעים של המאה העשרים על–ידי יוניס אינגהם, שאף הגדירה בשנות החמישים של המאה העשרים את שיטת הטיפול ההוליסטי הזו בשם “רפלקסולוגיה”.

טיפול באמצעות כפות הרגליים או הידיים היה בשימוש כבר בעת העתיקה במצרים העתיקה בסין ובהודו. המילה “רפלקסולוגיה” גזורה מהמילה האנגלית Reflection שמשמעותה “השתקפות” מחד, ומאידך מן המילה “רפלקס” (פעולה בלתי רצונית, תגובה חוזרת) התומכת בטענה כי על ידי לחיצות באזורים מסוימים ישנה “תגובת שרשרת” של השרירים הגורמת להפרשת אדרנלין לזרם הדם, ומבחינה אנרגטית לשחרור של מרידיאנים.

בעזרת הרפלקסולוגיה ניתן לאתר מחד, דפוסי התנהגות הקיימים ברבדים השונים של האדם, ברובד הפיזי, הנפשי וברובד החשיבתי שלו,  ומאידך, באמצעות לחיצות, חימומים והנעות של אזורים מסוימים בכף הרגל, ניתן לטפל במצבים בהם ה”אנרגיה” “חסומה” ואינה זורמת כראוי, וכך אף להביא מזור ולרפא מחלות מסוימות. “חסימות אנרגיה” אלו נקראות “קריסטלים” אותן ניתן לחוש לעתים קרובות כמעין גבשושיות בכפות הרגליים. המילה רפלקסולוגיה נגזרת מהמונח רפלקס, החזר, משום שהיא מבוססת על תהליכים של תגובה לגירוי. קיימות עדויות לשימוש ברפלקסולוגיה כבר בעת העתיקה למשל, בציורי קיר בפירמידות במצרים, וכן בסין,

בכפות הרגליים קיים יצוג של הגוף כולו. (תמונה של ציור קיר מצרי)  ע”י לחיצות בנקודות הרפלקס ניתן להשפיע על איברי הגוף ומערכותיו. מכאן משמעותה השנייה של המילה רפלקסולוגיה הנה השתקפות הגוף בכפות הרגליים. כף רגל ימין מייצגת את חלקו הימני של הגוף וכף רגל שמאל את החלק השמאלי. הצד הפנימי של שתי כפות הרגליים משקף את עמוד השדרה המתחיל בפרק העליון של האגודל (בוהן מס’ 1) וממשיך עד אזור הקרסול שם משתקפות חוליות העצה והזנב.

תורת הרפלקסולוגיה המערבית מחלקת את כף הרגל לארבעה אזורי השתקפות כאשר אזור העקב בכף הרגל משקף את אזור האגן והרגליים שלנו ומכונה “אדמה”. אזור הקשת בכף הרגל משקף את אזור הבטן של הגוף ומכונה “אזור המים”. אזור הכריות בכפות הרגליים, האזור הבולט המצוי בין הבהוהות ובין הקשת של כות הרגליים משקף את איזור בית החזה, את הלב והריאות הנמצאים בו ומכונה “אזור האש”. האזור הרביעי והאחרון, לא בסדר החשיבות, הנו “אזור האוויר”, זהו אזור בהונות כף הרגל המשקף אאזור הראש והחושים (ראייה, שמיעה…) של האדם.

צורת העמידה, הצורה בה אנו מהלכים והדרך בה אנו מחזיקים את גופנו משפיעה על מצבם של איברי הגוף ואלו מצידם משפיעים על מצבנו הרגשי, המשפיע בתורו על מצבנו המנטלי. מצבנו המנטלי משפיע קטגורית על עמידתנו (כשאני נבוך בסביבה לא מוכרת גופי “נסגר” קמעה…) המשפיעה על מצבנו הפיזי המשפיע….

הרפלקסולוגיה, כשיטת טיפול הוליסטית, מתייחסת לאדם כמכלול שלם ואת הקשר בין הגוף והנפש. לפיכך מטרת הטיפול היא לאבחן את מקור האתגר של המטופל, שהוא לעיתים בקשר בין הרמה הפיזית, הריגשית והמנטלית. לכל איבר בגוף יש תפקיד פיזי וכן תפקיד אנרגטי וחוסר איזון יתבטא בכל הרמות (לדוגמא, הברכיים משמשות לנו להליכה ומאידך קשורות ברמה הרגשית שלנו לפחד.. – “פיק ברכיים”..). תפקיד הטיפול הרפלקסולוגי הוא איזון שלוש הרמות השונות אצל המטופל ותוצאותיו יבואו לביטוי אצל המטופל ברמה הפיזית (כאבים), ברמה הרגשית (מצב הרוח) וברמה המנטלית (ברמת החשיבה).

בקליניקה אני נוהג להשתמש בתורת הרפלקסולוגיה גם כטיפול מונע המשפר איכות חייו של המטופל בכול שלושת הרבדים ומאידך גם בהתמודדות עם סימפטומים קיימים של המטופלים. הטיפול יעילמאוד במצבים של מחלות כרוניות שונות כמו בעיות נשימה, אלרגיות, כאבי ראש, בעיות אורטופדיות, בעיות של מערכת העיכול וכן לטיפול בהפרעות שינה ובמצבי מתח וחרדה ובד בבד, בשילוב עם שמנים אתריים, גם לטיפול יעיל וטוב בפטריות ובנגעים שונים.

הטיפול הינו טיפול היוצר זרימה במערכת הלימפתית ובמערכת העצבית, מעודד זרימת דם ואנרגיה המעירה את כח הריפוי הטבעי של הגוף-נפש ומביאה לאיזון ולבריאות ובכך הטיפול הרפלקסולוגי אף נותן מענה למחלות החורף השונות באמצעות חיזוק המערכת החיסונית ומערכת הנשימה ומאידך אף נותנת מענה לתופעות האלרגיה השונות באיזון המערכת החיסונית והלימפתית.

הטיפול הרפלקסולוגי מתאים לכול אדם, לתינוקות, לילדים ולמבוגרים כאשר משך הטיפול מותנה במצב המטופל עצמו.  הטיפול נערך על גבי מיטת טיפולים כאשר המטופל שוכב בבגדיו וחושף למגע את כפות רגליו. מטרת הטיפול היא קודם כל ליצור מצב של שקט והרפייה כדי לאפשר לגוף לחזור למצב של איזון ולהיכנס למצב של ריפוי, זאת מהבנתנו כי מרבית המחלות הינן תוצאה של מתח. מתח עימו מערכות הגוף אינן מתמודדות בהצלחה.

הטיפול הרפלקסולוגי הנו טיפול מתמשך המתבצע בד”כ פעם בשבוע ונמשך ברצף של מספר שבועות ואורכו כשעה. לכול מטופל אני מתאים את תוכנית הטיפול המתאימה בהתאם לאתגריו אותם ציין, גם ברמה הפיזית וגם ברמה הרגשית בנוסף להרגלי חייו כמו תזונה, איכות השינה, פעילות גופנית ועוד…אותם פרט בפניי בעת הטיפול.

קיימים מספר רב של מחקרים מדעיים המוכיחים את יעילותה של הרפלקסולוגיה בטיפול ובאבחנה, בהם מחקר בחולי סוכרת, בחולי טרשת נפוצה, בנפגעי חוט שדרה, בחולי סרטן ועוד.  ישנן מצבים בהם אין הרפלקסולוגיה מביאה לריפוי מלא, אך מביאה להקלה בסימפטומים ומביאה לשיפור באיכות החיים (למשל, טיפול רפלקסולוגי בחולי טרשת נפוצה שיפר את יכולתם בשליטה בשלפוחית השתן, הקלה בתנועתיות – בהליכה ופיזור בצקות).

(בכתיבת הערך נעזרנו במאמר של עדי אסף, שריכזה את מגמת הרפלקסולוגיה במכללת רידמן ובערך “רפלקסולוגיה” באתר וויקפדיה).

תגובות

אנא לחצו כאן לקריאת או השארת תגובות