פרחי באך היא שיטת טיפול מתחום הרפואה האלטרנטיבית, המבוססת על 38 תמציות פרחים. השיטה פותחה על ידי ד”ר אדוארד באך (1886-1936) רופא בולט בזמנו, חוקר והומאופת אשר פיתח תרופות אומופטיות בתחום העיכול שחלקן בשימוש גם כיום. כבר בשנות השלושים של המאה העשרים הבחין ד”ר באך כי חולים שמיטתם מוצבת ליד חלון החדר בבית החולים והחשופים לשמש, מבריאים מהר יותר מחולים שמיטתם בירכתיים. בשנת 1930 עזב ד”ר באך את לונדון ויצא לחקור במשך מספר שנים תמציות פרחים בשטחים כפריים באנגליה.

4 שנים לאחר מכן החליט להשתקע והקים בהר ורנון את מרכז עבודתו, שם בילה את שנותיו האחרונות והשלים את מחקרו. כיום, הר ורנון ידוע יותר כמרכז באך, וממשיכי דרכו של ד”ר באך שוקדים ומכינים תמציות פרחי באך, מפרחים המצויים באותו אזור שגילה ד”ר באך בשנות השלושים.

ד”ר באך האמין שלמצב הנפשי תפקיד חשוב בשמירת הבריאות הפיזית של האדם, ובתהליך החלמתו. ד”ר באך סיווג 38 מצבים נפשיים שונים וייצר מספר תמציות פרחים בהתאמה. לטענתו הוא מצא דרך פשוטה, טהורה ובטוחה לרפא בני אדם תוך התחשבות במצבם הנפשי והמנטלי הייחודי.

ד”ר באך טען שתמציות פרחים מסוימות מובילות לריפוי עצמי בכך שהן מטהרות את האדם מגורמים רגשיים שליליים המשפיעים לרעה על בריאותו: הן עוזרות לסלק רגשות שליליים, ומשנות עמדות ותכונות אופי באופן שתורם לשלוות הנפש ולשמחת האדם. לטענתו, התמציות עוזרות בהתמודדות עם מצבי לחץ, חרדה, פחד, דיכאון, כעס והימנעות, דאגות יתר, ערך עצמי נמוך, אשמה ובדידות.

לפי הרעיון העומד בבסיס השיטה, כל תמצית מ-38 התמציות שמצא ד”ר באך (ניתן להפיק תמצית מכל צמח, בעצם, אך ד”ר באך מיפה 38 סוגי פרחים/תכונות בסיסיים) עובדת על “תדר אנרגטי” או “תדר ריגשי”, זהים לתדר שמהדהדת התכונה המיוצגת בפרח. כאשר תכונה מסוימת אינה מאוזנת ואנו סובלים ממנה, גם התדר יוצא מאיזון. כאשר לוקחים תמצית של הפרח המתאים לתכונה, מהדהד הפרח בתדר המאוזן, וכך, לאט לאט, מחזיר את התכונה ל”איזון”.

תמציות באך מופקות מניצנים, פרחים, שיחים ועצים שאינם רעילים. התמציות נוצרות מהתחממות של הפרחים במי מעיינות תחת השמש, או מהרתחת הפרחים במים במידה הרצויה.

הטיפול באמצעות “תמציות פרחי באך” כולל את שלב האיבחון בו למדים האתגרים ודפוסי החשיבה של המטופל והתאמת התמצית הטיפולית המתאימה. במהלך הטיפול הנמשך מספר שבועות, מותאמות התמציות הטיפוליות להתקדמות הטיפול והשתנות הדפוסים אצל המטופל.

(בכתיבת הערך נעזרנו באתר וויקפדיה).

תגובות

אנא לחצו כאן לקריאת או השארת תגובות